Επενδύσεις του «αέρα» στον Δήμο Αργιθέας με αυθαίρετες ενέργειες, χωρίς καν την ενημέρωση ή συναίνεση του δήμου

Δυστυχώς τον τελευταίο καιρό βιώνουμε την επέλαση των πάσης φύσεως «επενδύσεων του αέρα». Ελικόπτερα να ίπτανται και ανεμο-ιστοί να στήνονται σε κορφές του δήμου και να καταγράφεται κατάσταση «μπάτε σκύλοι ν’ αλέσετε … χωρίς «αλεστικά»…

Με την 92/2012 ομόφωνη απόφαση του δημοτικού συμβουλίου «Περί καθορισμό πλαισίου πολιτικής του Δήμου επί των αιτήσεων αδειοδότησης Α.Π.Ε» είχαν τεθεί οι όροι και το πλαίσιο πολιτικής του δήμου Αργιθέας που παραβιάζεται καταφανώς από αυθαίρετες και de facto ενέργειες, χωρίς καν την ενημέρωση ή συναίνεση του δήμου Αργιθέας.

Επαναφορά αιτημάτων, που είχαν απορριφθεί ομόφωνα από το Περιφερειακό Συμβούλιο και εγκατάσταση ανεμο-ιστού, «με άδεια» άλλης υπηρεσίας. Αυθαίρετη εγκατάσταση σε δημοτικούς χώρους χωρίς καν ενημέρωση του δήμου Αργιθέας, πόσο μάλλον την έγκριση ή συναίνεση.

Συγκεντρώσαμε και παρουσιάζουμε μια σειρά εγγράφων και ενεργειών, προς ενημέρωση των δημοτών μας…

Ομόφωνη Απόφαση ΔΣ για ΑΠΕ

Περιφερειακό Συμβούλιο ... ομόφωνη απόρριψη... ΜΠΕ ΑΙΟΛΙΚΟ ΠΑΡΚΟ RENEX ΑΙΟΛΙΚΗΣ ΑΡΓΙΘΕΑΣ Ε.Ε. Δ. ΑΡΓΙΘΕΑΣ

Έγκριση Δασαρχείου για Χονδροσπάνι