Τα Μέλη του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος σε συνεργασία με τα Δίκτυα Πόλεων με Λίμνες & Δήμων Περιοχής Πίνδου έχουν την τιμή να σας προσκαλέσουν στη δημόσια παρουσίαση με θέμα: «ΒΙΩΣΙΜΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΟΡΕΙΝΟΤΗΤΑ ΠΕΡΙΟΧΩΝ» - Τρίτη 26 Φεβρουαρίου 2019, ώρα 12:00 Αίθουσα 6Q1 του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου

Την Παρασκευή 22 Φεβρουάριου 2019 στις 19:00 θα πραγματοποιηθεί και η Γενική Συνέλευση του Δικτύου Λιμνών σε αίθουσα συνεδριάσεων του ξενοδοχείου Kazarma Hotel, παράλληλα με τη διεξαγωγή του Θεματικού Συνεδρίου της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδος για το Νερό με τα παρακάτω θέματα ημερήσιας διάταξης:

Συνεδριάζει το Διοικητικό Συμβούλιο της ΑΜΚΕ «ΔΙΚΤΥΟ ΔΗΜΩΝ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΠΙΝΔΟΥ» την Παρασκευή 22 Φεβρουαρίου 2019 και ώρα 20:00, σε αίθουσα συνεδριάσεων του ξενοδοχείου KAZARMA του δήμου Λίμνης Πλαστήρα με θέματα ημερήσιας διάταξης:

Η Κεντρική Ένωση Δήμων Ελλάδας σε συνεργασία με το Δίκτυο Πόλεων με Λίμνες και το Δήμο Λίμνης Πλαστήρα διοργανώνουν διήμερο Συνέδριο με θέμα:

Συνάντηση με τον Δήμαρχο Αργιθέας κ. Λάμπρο Τσιβόλα, πραγματοποιήθηκε τη Τετάρτη 06/02/2019 από μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου της Ε.Σ.Ε.Κ. με σκοπό την ενεργό συμμετοχή του Δήμου Αργιθέας ως μέλος της Ενεργειακής Kοινότητας. Κοινή συνισταμένη τόσο των μελών του Διοικητικού συμβουλίου της Ε.Σ.Ε.Κ. αλλά και του Δήμαρχου Αργιθέας κ. Λάμπρο Τσιβόλα, αποτελεί η αξιοποίηση της Ενεργειακής Κοινότητας (Ε.Σ.Ε.Κ.) μέσω της οποίας μπορεί να αποτελέσει για τον Δήμο ένα εξαιρετικό εργαλείο, άσκησης περιβαλλοντικής πολιτικής, αύξησης των εσόδων ή μείωσης των εξόδων για ενεργειακά θέματα.

Παρέμβαση στον Υπουργό Υποδομών και Μεταφορών κ. Σπίρτζη για την ένταξη και χρηματοδότηση της σήραγγας Τυμπάνου, έκανε με επιστολή του το ΔΙΚΤΥΟ ΠΙΝΔΟΣ, που κοινοποιεί ο δήμαρχος Αργιθέας.
Επαναφέρει το διαχρονικό αίτημα για την διαπεριφερειακή διασύνδεση των οδικών αξόνων  της Ε65 και της Ιόνιας Οδού μέσω της Αργιθέας, δεδομένου … η οδός Καρδίτσα – Άρτα είναι διαπεριφερειακή οδός, καθώς συνδέει την Δυτική Θεσσαλία με την Περιφέρεια της Ηπείρου και Δυτ. Ελλάδας.

Ο Γενικός Γραμματέας Πολιτικής Προστασίας κ. Ιωάννης Ταφύλης αποφάσισε την παράταση κήρυξης σε Κατάσταση Έκτακτης Ανάγκης Πολιτικής Προστασίας του Δήμου Αργιθέας της ΠΕ Καρδίτσας της Περιφέρειας Θεσσαλίας καθώς εξακολουθούν να υφίστανται οι λόγοι κήρυξης και το έργο της διαχείρισης των συνεπειών από τις καταστροφές που προκλήθηκαν από έντονα καιρικά φαινόμενα (χιονοπτώσεις, παγετός) που εκδηλώθηκαν στις 04-01-2019 στην παραπάνω περιοχή, δεν έχει ολοκληρωθεί σύμφωνα και με το αίτημα του Δήμου Αργιθέας.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ (05-02-2019) ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ, ΜΕ ΚΥΡΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ:

Α. ΤΙΣ ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΘΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΟΥΝ:

Η ζωή, ευτυχισμένη ή δυστυχισμένη, τυχερή ή άτυχη, γαλήνια ή ταραγμένη είναι ένα μοναδικό αγαθό, ένα Θεϊκό δώρο που έχει κάθε άνθρωπος.
Η σημερινή ζωή έχει αλλάξει έχει γίνει τόσο περίπλοκη. Οι γρήγορες απαιτήσεις της καθημερινής ζωής μεταβάλλουν και τον τρόπο  με τον οποίο ζει, εργάζεται  και συμβιώνει ο κάθε άνθρωπος. Η ποιότητα ζωής είναι ένα σύνολο αναγκών που χρειάζεται κάθε άνθρωπος για να καλύψει και την καθημερινότητα, αλλά και να προσαρμόσει την όλη πορεία του.

Ο Υπουργός Υποδομών και Μεταφορών κ. Χρήστος Σπίρτζης αποφάσισε την υπογραφή Προγραμματικής Σύμβασης Πολιτισμικής Ανάπτυξης για την υλοποίηση του έργου: «Αποκατάσταση της Γέφυρας Κοράκου στον ποταμό Αχελώο, αποκατάσταση παρακείμενου κτηρίου τελωνείου και διαμόρφωση περιβάλλοντα χώρου», συνολικού προϋπολογισμού έως 13.600.000 € συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ, με το Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού, το Υπουργείο Οικονομίας και Ανάπτυξης, την Περιφέρεια Ηπείρου, την Περιφέρεια Θεσσαλίας, τον Δήμο Γεωργίου Καραϊσκάκη Νομού Άρτας, τον Δήμο Αργιθέας Νομού Καρδίτσας,

Τις τελευταίες ημέρες είδαν το φως της δημοσιότητας κάποιες επιστημονικές μελέτες και καταγραφές που αφορούν τις λειτουργίες των δημοτικών Αρχών στα πλαίσια του Καλλικράτη.
Μια απ΄ αυτές είναι η παρουσίαση του ΚΕΦίΜ «Μάρκος Δραγούμης» που αξιολογούνται οι δήμοι…

Με απόφασή του ο Συντονιστής Αποκεντρωμένης Διοίκησης Θεσσαλίας – Στερεάς Ελλάδας κ. Νικόλαος Ντίτορας επικύρωσε την αριθμ. 151/2018 απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου Αργιθέας που αφορά:

Ο Δήμος Αργιθέας ύστερα από την υπ’ αριθ. 03/2019 απόφαση του Δ.Σ, ανακοινώνει ότι θα προσλάβει προσωπικό με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, συνολικού αριθμού πέντε (05) ατόμων, προς κάλυψη απρόβλεπτων και επειγουσών αναγκών (άρθρο 212 του Ν. 3584/2007) για τις εξής κατά αριθμό ατόμων, ειδικότητες, με τα αντίστοιχα ειδικά τυπικά προσόντα για τη χρονική περίοδο έως 04-09-201:

Δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ (ΦτΚ 790/31-12-2018/Υ.Ο.Δ.Δ) η αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΔΥ/97617/12244 για την Συγκρότηση του Διοικητικού Συμβουλίου του Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Πάρκου Τζουμέρκων, Κοιλάδας Αχελώου Αγράφων και Μετεώρων.