Άνιση μαίνεται η μάχη κτηνοτρόφων – γαλακτοβιομηχανιών, καθώς αυτός που πληρώνει καθορίζει την ποιότητα και τις τιμές, παρόλο που το ελληνικό γάλα θα έπρεπε να είναι η πρώτη ύλη όλων των γαλακτοκομικών προϊόντων. Για τους παραγωγούς της περιφέρειας, η απόσταση από τα κέντρα γαλακτοπαραγωγής προκαλεί αδιέξοδο, καθώς οι τιμές διαρκώς κατεβαίνουν, με αποτέλεσμα κτηνοτροφικές μονάδες να κλείνουν η μία μετά την άλλη και οι κτηνοτρόφοι να βλέπουν την πόρτα εξόδου από το επάγγελμα και ενίοτε τη χώρα.

Στο πλαίσιο υλοποίησης του Επιχειρησιακού Προγράμματος Επισιτιστικής και Βασικής Υλικής Συνδρομής (ΤΕΒΑ), η Κοινωνική Σύμπραξη Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας θα προχωρήσει σε διανομή προϊόντων (οπωρολαχανικών, ειδών βασικής υλικής συνδρομής και ειδών παντοπωλείου), στους ωφελούμενους του προγράμματος.

Την Κυριακή 9 Δεκεμβρίου 2018 στο Μουζάκι, πραγματοποιήθηκε συνάντηση εργασίας με αντικείμενο: «ανάπτυξη δράσεων και συνεργασιών για τη διαχείριση, ανάδειξη και αξιοποίηση της εκτατικής γεωργίας και κτηνοτροφίας της Πίνδου και Χασίων» που διοργάνωσε το Εργαστήριο Αγροτικού Χώρου του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Η κατάσταση στην πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας οδηγείται σε αδιέξοδο.
Από τη μια η έλλειψη συμμετοχής ικανού αριθμού οικογενειακών ιατρών στο σύστημα και από την άλλη οι συνεχείς προτροπές του Υπουργείου Υγείας για άμεση εγγραφή σε οικογενειακό ιατρό έως το τέλος του έτους και μάλιστα με διάφορα διλήμματα προς γιατρούς και ασθενείς για δήθεν απώλεια των δικαιωμάτων τους, έχει οδηγήσει τους πολίτες σε κατάσταση απόλυτης σύγχυσης και πανικού.

Παρουσία μετά από καιρό είχαμε από τον Εγκέλαδο στην περιοχή μας, και ειδικότερα στην περιοχή των Αγράφων όπου έδωσε και το μεγάλο σεισμό των 4,9 Ρίχτερ στις 31 Αυγούστου 2018.

Νέα σεισμική δόνηση μεγέθους 3,6 Ρίχτερ σημειώθηκε λίγο μετά τα μεσάνυχτα της Παρασκευής και έγινε ιδιαίτερα αισθητός στην Αργιθέα, επιβαρύνοντας περαιτέρω τα καταπονημένα κτίρια.

Δυστυχώς τον τελευταίο καιρό βιώνουμε την επέλαση των πάσης φύσεως «επενδύσεων του αέρα». Ελικόπτερα να ίπτανται και ανεμο-ιστοί να στήνονται σε κορφές του δήμου και να καταγράφεται κατάσταση «μπάτε σκύλοι ν’ αλέσετε … χωρίς «αλεστικά»…

Η πρωτοφανής κρίση που βιώνει η χώρα μας θέτει επιτακτικά το ζήτημα αλλαγής της οργάνωσης του Κράτους και των θεσμών του. Στο πλαίσιο μιας Νέας Διοικητικής Μεταρρύθμισης, είναι αναγκαίο να καταστεί η πρωτοβάθμια και η δευτεροβάθμια Τοπική Αυτοδιοίκηση βασικός πυλώνας για την παραγωγική ανασυγκρότηση και την ανάπτυξη της χώρας, αλλά και γνήσιος θεσμικός εκφραστής ενός νέου Κράτους κοινωνικής αλληλεγγύης και συνοχής.

Ο οικογενειακός ιατρός είναι μια νέα, δωρεάν λειτουργία του ΕΣΥ. Αποτελεί το πρώτο σημείο επαφής του ατόμου με το Εθνικό Σύστημα Υγείας και μεταξύ άλλων λειτουργεί ως σύμβουλος υγείας και πλοηγός του σε αυτό. Στο πλαίσιο της υποχρεωτικής εγγραφής του πληθυσμού σε Οικογενειακό Ιατρό (Γενικό Ιατρό ή Παθολόγο, Παιδίατρο), σας ενημερώνουμε ότι έχετε αυτόματα αντιστοιχισθεί και πρέπει να υποβάλετε αίτηση εγγραφής σε διαθέσιμο Οικογενειακό Ιατρό της επιλογής σας.

Στο πλαίσιο του προγράμματος HORIZON 2020 HNV-LINK η περιοχή της Θεσσαλικής Πίνδου και των Χασίων-Αντιχασίων έχει επιλεχθεί ως μια ζώνη πιλοτικών εφαρμογών και καινοτομιών για την υποστήριξη και ανάδειξη των χαρακτηριστικών Υψηλής Φυσικής Αξίας των αγροτικών εκμεταλλεύσεων.

Στο πρόγραμμα του υπουργείου Εσωτερικών «Φιλόδημος» και στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Leader ευελπιστεί ο Δήμος Αργιθέας για να προχωρήσει κάποια έργα.
Στο LEADER 2014-2020 για την υπο-δράση 19.2.4.3: Στήριξη για επενδύσεις για δημόσια χρήση σε υπηρεσίες και υποδομές αναψυχής, ανάπλασης χώρων εντός οικισμών, τουριστικές πληροφορίες και τουριστικές υποδομές μικρής κλίμακας (ενδεικτικά: σημάνσεις, δημόσιοι κοινόχρηστοι χώροι, προβολή προώθηση περιοχών, ποδηλατικές διαδρομές),

ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΔΙΗΜΕΡΟ ΜΕ ΚΥΡΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΘΥΕΛΛΩΔΕΙΣ ΒΟΡΙΑΔΕΣ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ, ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΤΗ ΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΑ ΟΡΕΙΝΑ ΤΗΣ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΗΣ ΧΩΡΑΣ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΗΜΙΟΡΕΙΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΒΟΡΕΙΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.

ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ (25/11) ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΤΙΚΑ.
ΑΡΧΙΚΑ ΣΤΟ ΒΟΡΕΙΟ ΙΟΝΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΠΕΙΡΟ ΘΑ ΕΚΔΗΛΩΘΟΥΝ ΤΟΠΙΚΑ ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ, ΠΟΥ  ΒΑΘΜΙΑΙΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ (25/11) ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΤΙΚΗ ΣΤΕΡΕΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΥΤΙΚΗ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ.

Οι δημοτικοί και κοινοτικοί δρόμοι, ήτοι αυτοί που εξυπηρετούν τις ανάγκες ενός δήμου ή μιας κοινότητας εντός των διοικητικών τους ορίων (άρθρ. 4 του ν. 3155/1955), οι οποίοι αποτελούν κοινής χρήσεως και εκτός συναλλαγής πράγματα (άρθρα 966, 967 ΑΚ) αποκτούν αυτήν την ιδιότητα:

α) με πράξη της διοικήσεως για ρυμοτομία και τη συντέλεσή της σύμφωνα με τους νόμους περί σχεδίων πόλεων και αναγκαστικής απαλλοτριώσεως,

Με απόφαση του Γενικού Γραμματέα Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΓΓΤΤ) του Υπουργείου Ψηφιακής Πολιτικής, Τηλεπικοινωνιών και Ενημέρωσης (ΥΨΗΠΤΕ) ξεκίνησε η πρώτη (Α΄) φάση της υλοποίησης του έργου: "Πρόσβαση των μόνιμων κατοίκων των περιοχών εκτός τηλεοπτικής κάλυψης στους ελληνικούς τηλεοπτικούς σταθμούς ελεύθερης λήψης εθνικής εμβέλειας"

Την Πέμπτη, 15/11 ανακλήθηκαν όλες οι αιτήσεις που υποβλήθηκαν τους μήνες Νοέμβριο και Δεκέμβριο 2017 και Ιανουάριο 2018. Οι δικαιούχοι αυτών των αιτήσεων πρέπει να υποβάλουν νέα αίτηση έως το τέλος του μήνα για να μην υπάρξει κενό στην εισοδηματική τους ενίσχυση.