Σοβαρότατες ζημιές στα ιδιωτικά κτίρια, στα δημοτικά και κυρίως στα μνημεία της περιοχής

Σε ότι αφορά τον δήμο Αργιθέας ολοκληρώθηκαν μέχρι τώρα 240 αυτοψίες κτιρίων και χαρακτηρίστηκαν 65 (πράσινα) κατοικήσιμα (ανεξάρτητα της επισκευής τους), 133 (κίτρινα) που χρήζουν επισκευής για να κατοικούνται και 5 (κόκκινα) που έχουν κατεδαφιστεί.
Δεν ολοκληρώθηκαν οι αυτοψίες των δημοτικών/δημόσιων κτιρίων, όπως και των μνημείων (μοναστηριών, εκκλησιών, γεφυριών) που έχουν τις σημαντικότερες ζημίες/φθορές από τον σεισμό.

Αυτοψίες κτιρίων ως προς την καταλληλόλητα προς χρήση θα γίνουν την Τετάρτη 10 και την Πέμπτη 11 Οκτωβρίου στους οικισμούς του Δήμου Αργιθέας.

Οι αυτοψίες θα πραγματοποιηθούν από έξι επιτροπές του Υπουργείο Υποδομών και συγκεκριμένα της Διεύθυνσης Αποκατάστασης Επιπτώσεων Φυσικών Καταστροφών.

Ως φορείς την Τοπικής Αυτοδιοίκησης της Καρδίτσας διερμηνεύοντας και τα αισθήματα του συνόλου των δημοτών μας είχαμε εκφράσει από την πρώτη στιγμή την αντίθεσή μας στα όσα προέβλεπε για τα τμήματα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης της περιοχή μας το προσχέδιο για την νέα «αρχιτεκτονική» του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

ΕΚΤΑΚΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΩΝ ΚΑΙΡΙΚΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ

ΤΟ ΕΚΤΑΚΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΩΝ ΚΑΙΡΙΚΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ ΜΕ Α.Α. 4/2018, ΠΟΥ ΕΚΔΟΘΗΚΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (28-09-2018), ΕΠΙΚΑΙΡΟΠOIΕΙΤΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ ΠΡΟΓΝΩΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΩΣ ΑΚΟΛΟΥΘΩΣ:

ΕΚΤΑΚΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΩΝ ΚΑΙΡΙΚΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ

ΤΟ ΕΚΤΑΚΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΩΝ ΚΑΙΡΙΚΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ ΜΕ Α.Α. 3/2018, ΠΟΥ ΕΚΔΟΘΗΚΕ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ (27-09-2018), ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΕΙΤΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΑ ΠΡΟΓΝΩΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΩΣ ΑΚΟΛΟΥΘΩΣ:

Διαπιστώθηκε στην περιοχή μας η παρουσία του επιβλαβούς οργανισμού Ceratocystis fimbriata f. Sp. Platani walter που προκαλεί την ασθένεια του μεταχρωματικού έλκους του πλατάνου, ασθένεια που είναι η πλέον καταστρεπτική για το είδος διεθνώς, προκαλεί τη νέκρωση των δένδρων και εξαπλώνεται εύκολα με κύριο παράγοντα διασποράς του παθογόνου τον άνθρωπο με τη μεταφορά της ξυλείας ή φυτευτικού υλικού και με τη χρήση μολυσμένων εργαλείων κλαδεύσεων καθώς επίσης διαδίδεται σε γειτονικά δένδρα με την επαφή ή την συνένωση των ριζών.

«ΦιλόΔημος II»: Εντάξεις Πράξεων ύψους 11 εκατ. ευρώ

Νέες χρηματοδοτήσεις σε Δήμους της χώρας ύψους 10.905.023,95 ευρώ, στο πλαίσιο των Προσκλήσεων του Προγράμματος «ΦιλόΔημος ΙΙ», για τη συντήρηση σχολικών κτιρίων και αύλειων χώρων, την αναβάθμιση παιδικών χαρών και την προμήθεια μηχανημάτων έργου, ενεργοποιούνται με απόφαση του Υπουργού Εσωτερικών, Αλέξη Χαρίτση.

Έκτακτο Δελτίο Επικίνδυνων Καιρικών Φαινομένων

1. ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΜΠΤΗ (27-09-2018):

Α. ΟΙ ΘΥΕΛΛΩΔΕΙΣ ΒΟΡΕΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΟΙ ΑΝΕΜΟΙ ΕΝΤΑΣΕΩΣ 7-9 ΜΠΟΦΟΡ ΠΟΥ ΠΝΕΟΥΝ ΣΤΟ ΒΟΡΕΙΟ ΙΟΝΙΟ, ΤΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΘΥΕΛΛΑΣ (10 ΜΠΟΦΟΡ) ΤΟΠΙΚΑ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΤΙΟ ΙΟΝΙΟ, ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΘΑ ΣΗΜΕΙΩΣΟΥΝ ΜΙΚΡΗ ΕΞΑΣΘΕΝΗΣΗ ΑΠΟ ΒΟΡΡΑ ΠΡΟΣ ΝΟΤΟ, ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΝΟΤΙΑ ΠΕΛΑΓΗ (ΝΟΤΙΟ ΙΟΝΙΟ, ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΥΘΗΡΩΝ) ΘΑ ΔΙΑΤΗΡΗΘΕΙ Η ΕΝΤΑΣΗ ΤΟΥΣ (9-10 ΜΠΟΦΟΡ).

Η HOPEgenesis ανακοινώνει με χαρά ότι δραστηριοποιείται πλέον και σε 130 τοπικές κοινότητες από τις Περιφέρειες Καρδίτσας, Ευρυτανίας, Κοζάνης και Ιωαννίνων. Συγκεκριμένα, η HOPEgenesis έλαβε την αιγίδα και ενέταξε στο πρόγραμμά της χωριά από τους Δήμους Αγράφων, Αργιθέας, Ζαγορίου και Σερβιών-Βελβεντού, αναλαμβάνοντας όλα τα έξοδα εγκυμοσύνης των γυναικών των περιοχών αυτών από τη στιγμή που μένουν έγκυες μέχρι και τον τοκετό, προσφέροντάς τους ιατρική φροντίδα και ασφάλεια.

Ο Δήμος Αργιθέας με σκοπό την βελτίωση της καθαριότητας και υγιεινής των Χωριών μας, προχώρησε σε προμήθεια νέων κάδων απορριμμάτων.
Πρόκειται για τη δεύτερη προμήθεια κάδων στην οποία προχωρά ο Δήμος σε διάρκεια ενός έτους. Η πρώτη είχε πραγματοποιηθεί τον Ιούνιο του 2018, όταν και είχαν τοποθετηθεί 25 νέοι κάδοι απορριμμάτων και 6 ανακύκλωσης στις ΤΚ Ανθηρού και Αργιθέας.

Ολοκληρώθηκαν οι εργασίες αποκατάστασης στους ασφαλτοστρωμένους και μη δρόμους του Δήμου Αργιθέας με στόχο την ασφαλή μετακίνηση και τη βελτίωση της καθημερινότητας στα Χωριά μας. Τους τελευταίους τέσσερις μήνες αποκαταστάθηκαν τμήματα σ΄ όλους τους οικισμούς και έγιναν και παρεμβάσεις σε τμήματα επαρχιακών σε συνεργασία με την Περιφέρεια.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΝΥΧΤΕΡΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ (24-09-2018) ΑΠΟ ΤΑ ΒΟΡΕΙΑ, ΜΕ ΚΥΡΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΘΥΕΛΛΩΔΕΙΣ ΑΝΕΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ.
ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ:

Δημοσιεύτηκε ο νόμος 4563/18  (ΦΕΚ 169/20.09.2018 τεύχος Α' )  που δίνει πρόσβαση των μόνιμων κατοίκων των περιοχών εκτός τηλεοπτικής Κάλυψης (ΠΕΤΚ) στα προγράμματα των ελληνικών τηλεοπτικών σταθμών ελεύθερης λήψης εθνικής εμβέλειας, που αφορά άμεσα και τους κατοίκους του Δήμου Αργιθέας.

Η κατανομή των συγχρηματοδοτούμενων πόρων στη χωρική κλίμακα των Περιφερειών είναι γνωστό από τη διαθέσιμη ερευνητική βιβλιογραφία ότι ακολουθεί μια τάση ολοένα και περισσότερο αντίστροφη της αναδιανεμητικής, δηλ. αποδυναμώνεται η αρχική τάση συγκέντρωσης των πόρων σε περιοχές με υστερήσεις και κοινωνικο-οικονομικά μειονεκτήματα υπέρ των αναπτυξιακών πόλων.