Έκτακτο Δελτίο ΕΜΥ Επιδείνωσης Καιρού α.α: 14/2017

ΣΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΥ Α.Α. 13/2017 ΕΚΤΑΚΤΟΥ ΔΕΛΤΙΟΥ ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗΣ ΚΑΙΡΟΥ ΠΟΥ ΕΚΔΟΘΗΚΕ ΣΤΙΣ 26-05-2017/1330 C ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ:
ΟΙ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΚΑΤΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΙΣΧΥΡΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΤΟΠΙΚΑ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΕΚΔΗΛΩΝΟΝΤΑΙ:

Κυκλοφοριακές κατευθύνσεις για πεζοπόρους στα Άγραφα!  Οι φίλοι στον ΕΟΣ Καρδίτσας δουλεύουν αρκετά εδώ και χρόνια στην ανάδειξη και διάδοση του φυσικού κάλος των Αγράφων αλλά και όλης της Καρδίτσας, και ήρθε η στιγμή της ηθικής δικαίωσης: Την Κυριακή 28 Μαΐου εγκαινιάζουν το μονοπάτι Αγ. Νικόλαος Βλασίου - κορυφή Καζάρμα (Ζυγουρολίβαδο (1977μ.) - Εννέα Βρύσες - πέτρινο γεφύρι Καμάρας – Ανθοχώρι.

Το Τμήμα Κτηνιατρικής της Δ/νσης Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας καλεί τους κτηνοτρόφους του Νομού, οι οποίοι έχουν στο στάβλο τους ανεμβολίαστα, κατά της Οζώδους Δερματίτιδας, νεαρά βοοειδή να επικοινωνήσουν με το Κτηνιατρικό Γραφείο της περιοχής τους προκειμένου να προχωρήσουν άμεσα στον εμβολιασμό των ζώων τους.

Έκτακτο Δελτίο ΕΜΥ Επιδείνωσης Καιρού α.α: 13α/2017

ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΤΟΠΙΚΑ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΘΑ ΕΚΔΗΛΩΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΗΠΕΡΙΩΤΙΚΗΣ ΚΥΡΙΩΣ ΧΩΡΑΣ.

ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΤΟΥΝ:

Έκτακτο Δελτίο ΕΜΥ Επιδείνωσης Καιρού α.α: 13/2017

ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΩΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ  (21-5-17) ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΕ ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ.

Η ΠΕΔ Θεσσαλίας διοργανώνει συνέδριο με θέμα: «ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ: Η Αυτοδιοίκηση και η Θεσσαλία μπροστά στην παγκόσμια πρόκληση» στην Καρδίτσα στις 9 και 10 Ιουνίου 2017.

Για φέτος, η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Αγροτικής Αειφορίας του Forum Synergies, θα λάβει χώρα στην Καρδίτσα (περιοχή Θεσσαλίας, Ελλάδα), το διάστημα 17-21 Μαΐου 2017.

Το κεντρικό σημείο του φετινού φόρουμ θα είναι η κοινωνική οικονομία, οι συνεταιρισμοί και οι από τη βάση πρωτοβουλίες και δίκτυα στις γεωργικές περιοχές της Ελλάδας.

Ο δήμος Αργιθέας, αφού ολοκλήρωσε τις διαδικασίες τοπογράφησης και καταγραφής των δημοτικών κτιρίων, που λειτουργούσαν παλιότερα ως Σχολικές μονάδες στα Χωριά της Αργιθέας, προχώρησε στις τυπικές διαδικασίες για την παραχώρηση της χρήσης τους στους πολιτιστικούς φορείς της Αργιθέας, που υπέβαλλαν αντίστοιχα αιτήματα.

Έκτακτο Δελτίο ΕΜΥ Επιδείνωσης Καιρού α.α: 12/2017

ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΤΟΠΙΚΑ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΕΚΔΗΛΩΘΟΥΝ ΑΥΡΙΟ ΤΡΙΤΗ (16-5-2017) ΑΡΧΙΚΑ ΣΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΣΗΜΒΡΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΣΤΗ ΔΥΤΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ, ΤΗΝ ΗΠΕΙΡΟ, ΤΗ ΔΥΤΙΚΗ ΣΤΕΡΕΑ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΔΥΤΙΚΗ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ. ΣΤΑΔΙΑΚΗ ΥΦΕΣΗ ΤΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ ΤΙΣ ΒΡΑΔΙΝΕΣ ΩΡΕΣ.

Κατά την αντιπυρική περίοδο, η οποία αρχίζει επίσημα την 1η Μαϊου και λήγει την 31η Οκτωβρίου 2017, σύμφωνα με τις ισχύουσες πυροσβεστικές διατάξεις (Π.Δ. αρ. 4/2012 – ΦΕΚ 1346/25.04.2012 τεύχος Β΄), την περ. 26 του αρθ. 94 του Ν. 3852/10 καθώς και τον ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ του Δήμου Αργιθέας, οι ιδιοκτήτες, νομείς και επικαρπωτές, των οικοπεδικών και λοιπών ακάλυπτων χώρων,

Έκτακτο Δελτίο ΕΜΥ Επιδείνωσης Καιρού α.α: 11/2017

ΠΡΟΣΚΑΙΡΗ ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ ΣΑΒΒΑΤΟ (22-4-2017) ΣΤΗ ΝΟΤΙΑ ΧΩΡΑ ΜΕ ΚΥΡΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΙΣ ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΤΟΠΙΚΑ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ.

Η Αργιθέα πενθεί για τον τραγικό χαμό του δικού της τέκνου, του Ταγματάρχη (ΑΣ) Δημοσθένη Γούλα εν ώρα καθήκοντος στο δυστύχημα του Σαρανταπόρου. Ο Κυβερνήτης του ελικοπτέρου Ταγματάρχης (ΑΣ) Δημοσθένης Γούλας γεννήθηκε πριν 40 χρόνια στο Ανθηρό. Πατέρας του ο οδοντίατρος Γιώργος Γούλας και μητέρα του η Τάνια Γούλα. Παντρεμένος με την Αναστασία Νάκου με καταγωγή από το Βλάσι απέκτησαν δύο κόρες. Διέμενε στη Λάρισα και υπηρετούσε στο Στεφανοβίκειο Μαγνησίας.

Απαγορεύεται η διενέργεια αλιείας πέστροφας με κάθε μέσο και εργαλείο σε όλα τα ποτάμια, τους παραπόταμους και τις πηγές τους καθώς και σε όλα τα υδάτινα οικοσυστήματα εσωτερικών υδάτων του Δήμου Αργιθέας (με εξαίρεση τη λίμνη Στεφανιάδας όπου θα τηρούνται οι προβλεπόμενες διατάξεις) δεδομένου ότι όχι μόνο δεν έχουν εκλείψει οι λόγοι της επιβολής της απαγόρευσης αλιείας κατά το προηγούμενο έτος (σημαντική μείωση ή καταστροφής των ιχθυοαποθεμάτων της ορεινής πέστροφας και ιδιαίτερα του γόνου της), αλλά έχουν ενταθεί οι καταστροφικές συνέπειες, λόγω των συνεχών πλημμυρικών φαινομένων.