Με την 3/2018 Πράξη του (Ζ΄ Κλιμάκιο) του Ελεγκτικού Συνεδρίου, εγκρίθηκε το σχέδιο δανειακής σύμβασης μεταξύ του δήμου Αργιθέας και Τ.Π & Δανείων, ύψους 1.111.542,47 EURO, με σκοπό την οικονομική εξυγίανση του δήμου.

«Ευέλικτη και αποτελεσματική δημόσια διοίκηση», «αντιμετώπιση της γραφειοκρατίας», «άμεση εξυπηρέτηση του πολίτη», «απλούστευση και επιτάχυνση διαδικασιών στη λειτουργία του κράτους». Έννοιες που ακούγονται εδώ και δεκαετίες ως προεκλογικές υποσχέσεις, αρχίζουν να αποκτούν υπόσταση με το Μητρώο Πολιτών, που τίθεται σε λειτουργία από τη Δευτέρα 22 Ιανουαρίου.

Με μία επιπλέον Κινητή Αστυνομική Μονάδα (Κ.Α.Μ.), ενισχύεται από την προσεχή Δευτέρα (15 Ιανουαρίου) η Διεύθυνση Αστυνομίας Καρδίτσας, η οποία θα προσφέρει τις υπηρεσίες της στους πολίτες απομακρυσμένων περιοχών.

Aπό την Διεύθυνση  Αγροτικής  Οικονομίας και Κτηνιατρικής (ΔΑΟΚ) Π.Ε. Καρδίτσας  γίνεται γνωστό ότι εξεδόθη η υπ’ αριθμ 2056/140051/29-12-2017  Απόφαση του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης & Τροφίμων, σύμφωνα με την οποία παρατείνεται η προθεσμία καταβολής του οφειλόμενου  μισθώματος βοσκοτόπων, για  χρήση των ετών 2016 και 2017, μέχρι την 15η Φεβρουαρίου 2018.

Η Δ/νση  Αγροτικής  Οικονομίας και Κτηνιατρικής (ΔΑΟΚ) Π.Ε. Καρδίτσας, ως αρμόδια αδειοδοτούσα αρχή των κτηνοτροφικών εγκαταστάσεων στο Ν. Καρδίτσας, κάνει γνωστά τα εξής:

Την οριστική ένταξη στο πρόγραμμα δημοσίων επενδύσεων τριών σημαντικών έργων για την Καρδίτσα, ανακοίνωσε σήμερα ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας κ.  Κώστας Αγοραστός.

Τα δύο εξ αυτών είναι οδικά και αφορούν στον δρόμο Μουζάκι-λίμνη Πλαστήρα και στον δρόμο Σπηλιά-Βραγκιανά, ενώ το τρίτο έχει να κάνει με τα αρδευτικά δίκτυα του φράγματος Ταυρωπού.

1. ΠΡΟΣΚΑΙΡΗ ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗ ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΒΡΑΔΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΑΠΟΨΕ (ΤΕΤΑΡΤΗ 10-01-2018) ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΑ ΜΕ ΚΥΡΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ:

Με κοινή Υπουργική Απόφαση του Αναπληρωτή Υπουργού Εθνικής Άμυνας Δημήτρη Βίτσα και του Αναπληρωτή Υπουργού Υγείας Παύλου Πολάκη, εγκρίθηκε η τοποθέτηση ακόμα 19 ιατρών οπλιτών θητείας, οι οποίοι εγκαθίστανται σε Πολυδύναμα Περιφερειακά Ιατρεία, Περιφερειακά Ιατρεία και Κέντρα Υγείας σε άγονες και προβληματικές περιοχές.

Συνάντηση για την αντιμετώπιση σημαντικών ζητημάτων που αφορούν τη λειτουργία των Ορεινών Δήμων της Θεσσαλίας, θα πραγματοποιηθεί με πρωτοβουλία της Επιτροπής Ορεινών Δήμων της Κ.Ε.Δ.Ε., τη Μονάδα Οργάνωσης της Διαχείρισης (ΜΟΔ) ΑΕ και την ΕΕΤΑΑ ΑΕ, προκειμένου να δημιουργηθεί ένας μηχανισμός υποστήριξης των ορεινών δήμων της χώρας ο οποίος θα αφορά στα θέματα του σχεδιασμού και της υλοποίησης των αναγκαίων έργων τους.

Ξεκίνησε στην Περιφέρεια Θεσσαλίας η υποβολή προτάσεων για την ένταξη στις δράσεις 4.1.1 «Υλοποίηση επενδύσεων που συμβάλλουν στην ανταγωνιστικότητα της εκμετάλλευσης» και 4.1.3. «Υλοποίηση επενδύσεων που συμβάλλουν στη χρήση ΑΠΕ (Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας) καθώς και στην προστασία του Περιβάλλοντος», του υπομέτρου 4.1 «Στήριξη για επενδύσεις σε γεωργικές εκμεταλλεύσεις» του Προγράμματος Αγροτικής Ανάπτυξης 2014-2020.

ΣΤΑΔΙΑΚΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΚΑΙΡΗ ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΜΕ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΠΙΘΑΝΟΝ ΤΟΠΙΚΑ ΙΣΧΥΡΕΣ ΚΑΙ ΧΙΟΝΟΠΤΩΣΕΙΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΟΡΕΙΝΑ ΗΜΙΟΡΕΙΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΙΟ ΠΕΔΙΝΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ.

ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ:

Επείγουσα εγκύκλιος για την κατανομή καυσόξυλων για ατομικές ανάγκες.

Στην πρόσφατη υπουργική απόφαση (ΦΕΚ Β 3665), που αφορά στην διάθεση των καυσόξυλων για ατομικές ανάγκες, προβλέφθηκαν για 1η φορά και κριτήρια που αφορούν κλιματολογικά δεδομένα των παραδασόβιων Κοινοτήτων για δικαιότερη κατανομή της ξυλείας.