ΠΡΟΣΚΑΙΡΗ ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΥΤΕΡΑ (11-09-2017) ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΣΗΜΒΡΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΝΥΧΤΕΡΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΜΕ ΚΥΡΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ:

Οι ορεινές περιοχές της χώρας μας διαθέτουν έναν ανεκμετάλλευτο εθνικό πλούτο του οποίου η αξιοποίηση μπορεί να συμβάλλει στην ανάπτυξη της χώρας.

Η δημιουργία και εφαρμογή Εθνικού Στρατηγικού Σχεδίου για τις ορεινές περιοχές που θα εμπεριέχει αναπτυξιακό πρόγραμμα και υποστηρικτικό μηχανισμό είναι η αναγκαία και ικανή συνθήκη για την ισότιμη συμμετοχή των ορεινών δήμων στην αναπτυξιακή ανασυγκρότηση της χώρας.

ΠΡΟΣΚΑΙΡΗ ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΑ ΜΕ ΚΥΡΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ.

Ένα σπουδαίο έργο οδικό έργο για την περιοχή της Αργιθέας ολοκληρώθηκε από την Περ. Ενότητα Καρδίτσας.

Πρόκειται για τον οδικό άξονα Νεοχώρια Βραγκιανών – Καταφύλι – Αργύρι συνολικού μήκους 12,5 χιλιομέτρων. Το έργο το οποίο στο παρελθόν πέρασε από πολλές περιπέτειες ολοκληρώθηκε από την Περιφερειακή Ενότητα με δύο εργολαβίες.

Πρόβλημα έχει δημιουργηθεί στον Δήμο Αργιθέας σχετικά με την εμφάνιση της καταστροφικής ασθένειας του Μεταχρωματικού Έλκους των Πλατάνων, που προκαλείται από μύκητα, προκαλώντας την νέκρωση των δέντρων, οδηγώντας τη Διεύθυνση Δασών Καρδίτσας να προχωρήσει στον καθορισμό ζωνών και λήψη μέτρων για τον περιορισμό και την εξάλειψη του Επιβλαβούς οργανισμού Ceratocystis Fimbriata f.Sp Platani Walter που προκαλεί την ασθένεια του μεταχρωματικού έλκους Πλατάνου, στην περιοχή ευθύνης του Δασαρχείου Μουζακίου.

Την Δευτέρα 28 Αυγούστου 2017 συνεδρίασε το Διοικητικό Συμβούλιο της ΑΜΚΕ «ΔΙΚΤΥΟ ΔΗΜΩΝ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΠΙΝΔΟΥ». Η συνεδρίαση έγινε στο ανακαινισμένο κτίριο του δημοτικού σχολείου της Τ.Κ. Αργιθέας του δήμου Αργιθέας.

Κατ’ εφαρμογή του νόμου 4483 του υπουργείου Εσωτερικών, ξεκίνησαν οι αιτήσεις για τη ρύθμιση οφειλών προς το Δήμο Αργιθέας, με δυνατότητα έως και 100 δόσεων και απαλλαγή ακόμα και του συνόλου των προσαυξήσεων.

Η ρύθμιση αφορά σε οφειλές προς το Δήμο μας, που έχουν βεβαιωθεί ή που θα βεβαιωθούν έως και τις 30 Σεπτεμβρίου 2017.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ Νο 1

ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΤΟΥ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΤΗΣ ΑΜΚΕ «ΔΙΚΤΥΟ ΔΗΜΩΝ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΠΙΝΔΟΥ»

Καλούνται τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου της ΑΜΚΕ «ΔΙΚΤΥΟ ΔΗΜΩΝ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΠΙΝΔΟΥ» σε συνεδρίαση που θα γίνει την Δευτέρα 28 Αυγούστου και ώρα 12:00 το μεσημέρι. Στην Τ.Κ. Αργιθέας του δήμου Αργιθέας, για τη συζήτηση και λήψη αποφάσεων επί των εξής θεμάτων Ημερήσιας Διάταξης:

ΟΙ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΠΟΡΑΔΙΚΕΣ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΠΟΥ ΕΚΔΗΛΩΝΟΝΤΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΗΣ ΧΩΡΑΣ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ ΤΡΙΤΗ (22-08-2017) ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΠΡΩΙΝΕΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΕΣΗΜΒΡΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΝΑ ΕΝΤΑΘΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΩΣ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ.

Το Τμήμα Κτηνιατρικής της Δ/νσης Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας, ενημερώνει το κοινό ότι την Πέμπτη 17/08/2017 πραγματοποιήθηκε σύμφωνα με την υπ’ αριθμ. 10955/11-08-2017 Απόφαση της Περιφέρειας Θεσσαλίας η θανάτωση και καταστροφή των βοοειδών της μολυσμένης, από Οζώδη Δερματίτιδα εκμετάλλευσης, του Δήμου Αργιθέας, Ν. Καρδίτσας με τη συνδρομή του Αστυνομικού Τμήματος Μουζακίου.

Το Τμήμα Κτηνιατρικής της Δ/νσης Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας ενημερώνει τους κατόχους βοοειδών του Νομού ότι όλες οι εκμεταλλεύσεις βοοειδών (συνολικά 73) που εντάσσονται εντός της ζώνης επιτήρησης με ακτίνα 25 χλμ. γύρω από την μολυσμένη εστία, θα ελεγχθούν ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ από κλιμάκιο κτηνιάτρων της Υπηρεσίας μας προκειμένου να εξεταστούν τα ζώα κλινικά, για παρουσία συμπτωμάτων Οζώδους Δερματίτιδας των Βοοειδών.

ΚΗΡΥΞΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΑΡΓΙΘΕΑΣ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ

ΖΗΤΗΣΕ Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΑΡΓΙΘΕΑΣ (Μετά την ΟΜΟΦΩΝΗ Απόφαση ΤΟΥ Σ.Τ.Ο. ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ) για την καταπολέμηση των ασθενειών του παραρτήματος Ι του π.δ. 138/1995 ΦΕΚ 88 τ. Α΄ (Οδηγία 92/119/ΕΟΚ) και της άρσης των όποιων εξακολουθητικών συνεπειών εξ αυτών.

ΚΑΛΕΙΣΤΕ ΟΠΩΣ ΠΡΟΣΕΛΘΕΤΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ (13-08-2016) ΚΑΙ ΩΡΑ 11.00 π.μ ΣΤΟ ΠΕΤΡΙΛΟ (ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ)