Το επόμενο Σαββατοκύριακο (26 - 27 Μαίου) θα πραγματοποιηθεί η "1η κατασκήνωση εθελοντών - ορειβατών" στην Αργιθέα στην περιοχή Λιβάδια Πετρίλου, με την υποστήριξη του Δήμου Αργιθέας.
Μαζί με τους πολιτιστικούς συλλόγους του Βλασίου και του Πετρίου Αργιθέας θα αναδείξουμε το υπέροχο μονοπάτι απο το Βλάσι, στον Πετριλιώτη ποταμό, τον καταρράκτη Σούδα Μαη/Τρυφέρη και το Πετρίλο.

ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ ΠΡΟΒΛΕΠΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ (15-05-2018) ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΑ.

ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΤΟΥΝ:

ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ ΠΡΟΒΛΕΠΟΝΤΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΜΠΤΗ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΤΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΣΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ.

ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΤΟΥΝ:

ΟΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΔΗΛΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΑ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΠΙΚΑ ΙΣΧΥΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ.

ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΤΟΥΝ:

Ενόψει της αντιπυρικής περιόδου για το 2018, από 1η Μαΐου έως και 31 Οκτωβρίου, ενημερώνουμε τους ιδιοκτήτες, νομείς και επικαρπωτές οικοπέδων και λοιπών ακάλυπτων χώρων, που βρίσκονται εντός των διοικητικών ορίων του Δήμου Αργιθέας, ότι υποχρεούνται στον καθαρισμό αυτών, στην αποψίλωση και απομάκρυνση ξερών χόρτων, καθώς και άλλων καυστών ή εκρήξιμων υλικών και αντικειμένων, όπως προβλέπεται από τον Κώδικα Δήμων και Κοινοτήτων (Ν.3463/2006), άρθρο 75, παρ. Ι, τομέας β΄, τη Νέα Αρχιτεκτονική της Αυτοδιοίκησης και της Αποκεντρωμένης Διοίκησης – Πρόγραμμα Καλλικράτης (Ν.3852/07.06.2010) άρθρο 94, τις ισχύουσες Πυροσβεστικές Διατάξεις (1/2018 & 4/2012) και τον Κανονισμό Προστασίας του Περιβάλλοντος του Δήμου Αργιθέας.

Ενόψει της νέας αντιπυρικής περιόδου 2018 και προς αποφυγή  πυρκαγιών σε δασικές και αγροτικές εκτάσεις, παρακαλούμε τους Δήμους, να ενημερώσουν τους αγρότες και τους κτηνοτρόφους των περιοχών τους, δια μέσου  των Τοπικών Συμβουλίων, του κάθε Δημοτικού τους Διαμερίσματος, ότι από  01 - 05 - 2018 μέχρι 31 - 10 - 2018 απαγορεύεται λόγω αυξημένης επικινδυνότητας, οποιαδήποτε καύση στα δάση, τις δασικές, χορτολιβαδικές και αγροτοκτηνοτροφικές εκτάσεις, σύμφωνα και με την Π.Δ. 1/2018.

Ο Δήμος Αργιθέας ύστερα από την υπ' αριθ. 44/2018 απόφαση του Δ.Σ, ανακοινώνει ότι θα προσλάβει προσωπικό με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, συνολικού αριθμού Οκτώ (08) ατόμων, προς κάλυψη των αναγκών των υπηρεσιών του κατά την περίοδο της πυροπροστασίας για τις εξής κατά αριθμό ατόμων, ειδικότητες, με τα αντίστοιχα ειδικά τυπικά προσόντα χρονική περίοδο:

ΠΡΟΣΚΑΙΡΗ ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗ ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΩΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΤΗΣ ΠΕΜΠΤΗΣ (3-5-2018) ΣΤΗ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΙΣΧΥΡΕΣ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΥΕΛΛΩΔΕΙΣ ΑΝΕΜΟΥΣ.

ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΤΟΥΝ:

Την απόφαση για την απαγόρευση ενάσκησης της αλιείας (επαγγελματικής και ερασιτεχνικής) ιχθύων και λοιπών υδρόβιων οργανισμών εξέδωσε η Περιφέρεια Θεσσαλίας στους ποταμούς (Πηνειό, Αχελώο), λίμνες (Πλαστήρα-Σμοκόβου), παραποτάμους, χειμάρρους, ρυάκια, γεωφράγματα και υδάτινα κανάλια αυτών, καθώς και σε όλα τα λοιπά ρέοντα ύδατα της Περιφέρειας Θεσσαλίας με κάθε μέσο και κάθε εργαλείο έως τις 3 Ιουνίου 2018 για την προστασία της αναπαραγωγής των ιχθύων και των λοιπών υδρόβιων οργανισμών.

Το Σάββατο 21 και την Κυριακή 22 Απριλίου 2018, πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία στο Δήμο Ζηρού, στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημαρχείου Φιλιππιάδας, η Ετήσια Τακτική Γενική Συνέλευση του Δικτύου Πόλεων με Λίμνες.

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Δικτύου Πόλεων με Λίμνες πραγματοποίησε τη 2η συνεδρίαση του για το έτος 2018, την Παρασκευή, 20 Απριλίου, στη Φιλιππιάδα, στο πλαίσιο πραγματοποίησης της Γενικής Συνέλευσης. Στη συνεδρίαση παρίσταντο ο Δήμαρχος Ζηρού, κ. Νικόλαος Καλαντζής και η Αντιδήμαρχος Ζηρού, κ. Ελένη Γεωργάνου.

Σύμφωνα με την παρ.9 του άρθρου 92 του Ν.3852/10, όπως προστέθηκε από την παρ.3 του άρθρου 33 του Ν.4483/17:

“Τα μέλη του δημοτικού συμβουλίου, πλην αυτών που λαμβάνουν αντιμισθία, δικαιούνται αποζημίωση για τη συμμετοχή τους στις συνεδριάσεις του δημοτικού συμβουλίου και μέχρι τέσσερις (4) συνεδριάσεις το μήνα.

Με το 2429/24-04-2018 συμβόλαιο της συμβολαιογράφου ΒΑΣΙΛΙΚΗΣ ΒΑΣΙΛΟΓΛΟΥ – ΓΕΡΟΥΚΗ υπογράφηκε το ΔΑΝΕΙΟ  ΓΙΑ ΑΝΑΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ ΣΥΝΑΦΘΕΝΤΩΝ  ΔΑΝΕΙΩΝ  ΜΕ ΤΟ Τ.Π .ΚΑΙ ΔΑΝΕΙΩΝ, σύμφωνα  με το άρθρο  81 παρ. 1 και 2 του ν. 4316/2014 όπως συμπληρώθηκε  με την παρ. 2 του άρθρου  73 του ν. 4445/2016 και ισχύει συνολικού ποσού  1.111.542,47€.

Νέα επιστολή απέστειλε την Τρίτη 3/4 ο αναπληρωτής υπουργός Περιβάλλοντος και Ενέργειας, Σωκράτης Φάμελλος, προς τους δημάρχους, οι οποίοι σύμφωνα με τον ν. 4519/2018 υποχρεούνται μέχρι τις 15 Μαΐου 2018 να οριοθετήσουν τα οικιστικά περιγράμματα των δήμων τους στους δασικούς χάρτες (είτε αναρτημένους, είτε προς κατάρτιση). Σημειώνεται ότι σύμφωνα με τον νόμο 3889/2010 οριοθετούνται τα παρακάτω περιγράμματα:

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Δικτύου Πόλεων με Λίμνες, καλεί τους Δήμους – Μέλη του σε Τακτική Γενική Συνέλευση που θα πραγματοποιηθεί στο Δήμο Ζηρού, αίθουσα Συνεδριάσεων Δημαρχείο Φιλιππιάδας, το Σάββατο 21 και την Κυριακή 22 Απριλίου 2018.