Ανακοίνωση του Ιατρικού Συλλόγου Καρδίτσας

Την Κυριακή 15 Ιουλίου πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία του Ιατρικού Συλλόγου Καρδίτσας επίσκεψη από κλιμάκιο εθελοντών ιατρών και νοσηλευτών στο Πετρίλο στη θέση «ΜΑΓΕΙΡΟΣ» του Δήμου Ανατ. Αργιθέας.

Η επίσκεψη είχε σκοπό την παροχή υπηρεσιών υγείας στους κατοίκους της ευρύτερης περιοχής, οι οποίοι λόγω ηλικίας και δυσκολίας μετακίνησης δεν είναι πάντοτε εύκολο να έχουν πρόσβαση στις δομές υγείας.

«Ταξιδεύουμε για την Υγεία» στα Βραγκιανά του Δήμου Αργιθέας

Ο Όμιλος ΥΓΕΙΑ στο πλαίσιο του προγράμματος «Ταξιδεύουμε για την Υγεία» μετά από την δράση του δήμου «ΥΓΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ» που υλοποιεί, επισκέπτεται το Δήμο Αργιθέας (Βραγκιανά) για να προσφέρει δωρεά υπηρεσίες υγείας το Σάββατο 21 Ιουλίου 2018.

Ο Υπουργός Εσωτερικών κ. Π. Σκουρλέτης αποφάσισε την ένταξη στο Πρόγραμμα «ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ ΙΙ», στο πλαίσιο της Πρόσκλησης Ι, της παρακάτω Πράξης:

«Προμήθεια μηχανήματος έργου και οχήματος του Δ. Αργιθέας» συνολικού προϋπολογισμού 194.000,00 € (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) με φορέα υλοποίησης τον Δήμο Αργιθέας Ν. Καρδίτσας.

Ο Δήμος Αγράφων διοργανώνει Ημερίδα ενημέρωσης με θέμα: «Ενημέρωση για τα Αιολικά Πάρκα στα Άγραφα (κατόπιν έκδοσης των σχετικών αδειών εγκατάστασης από το Υπ. Περιβάλλοντος και Ενέργειας)», με στόχο την πληρέστερη και πιο ολοκληρωμένη ενημέρωση από τους θεσμικούς Φορείς και Υπηρεσίες προς τους κατοίκους και τους φορείς της περιοχής, τις ενδιαφερόμενες επιχειρήσεις και τις συλλογικότητες, σχετικά με τις επιπτώσεις, τις συνέπειες ή τα οφέλη της δημιουργίας των δυο αιολικών πάρκων, που αναμένονται να κατασκευαστούν στην περιοχή μας. Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στα Άγραφα, την 16η Ιουλίου 2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 12 το μεσημέρι.

Στο πλαίσιο υλοποίησης του Επιχειρησιακού Προγράμματος Επισιτιστικής και Βασικής Υλικής Συνδρομής (ΤΕΒΑ), η Κοινωνική Σύμπραξη Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας θα προχωρήσει σε διανομή προϊόντων (οπωρολαχανικών, ειδών βασικής υλικής συνδρομής και ειδών παντοπωλείου), στους ωφελούμενους του προγράμματος.

ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΣΑΒΒΑΤΟ (07-07-18) ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΜΕ ΤΟΠΙΚΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΠΡΟΣΚΑΙΡΑ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΙΣΧΥΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ.

ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΤΟΥΝ:

Ο δήμος Αργιθέας και η 5η Υγειονομική Περιφέρεια Θεσσαλίας και Στερεάς Ελλάδας, στα πλαίσια του προγράμματος πρόληψης από τις κινητές μονάδες της 5ης Υγειονομικής Περιφέρειας Θεσσαλίας και Στερεάς Ελλάδας σας ενημερώνουμε ότι την Δευτέρα 23/7/2018  και την  Τρίτη 24/7/18 στην Αν. Αργιθέα (τκ Φουντωτού Μαντζουραίικα) θα πραγματοποιούνται οι παρακάτω εξετάσεις:

ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑ ΘΑ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕΙ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΥΤΕΡΑ (25-6-2018) ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΕ ΚΥΡΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΙΣ ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΤΟΠΙΚΑ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΥΕΛΛΩΔΕΙΣ ΑΝΕΜΟΥΣ. ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΕΝΤΟΝΑ.

ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΤΟΠΙΚΑ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ ΠΡΟΒΛΕΠΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΣΑΒΒΑΤΟ.

ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΤΟΥΝ:

Το Τμήμα Κτηνιατρικής της Δ/νσης Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας , ενημερώνει τους κατόχους αιγών, προβάτων και αγελαίων βοοειδών ότι το Πρόγραμμα Ελέγχου και Εκρίζωσης της βρουκέλλωσης εφαρμόζεται με τη συμμετοχή ιδιωτών κτηνιάτρων (η σχετική λίστα είναι αναρτημένη στα Κτηνιατρικά Γραφεία του Νομού), οι οποίοι αναλαμβάνουν να πραγματοποιήσουν τους εμβολιασμούς ή/και τις αιμοληψίες στις εκμεταλλεύσεις των κτηνοτρόφων.

Υπογράφτηκε στις 15 Μαΐου 2018, από την Αντιπεριφερειάρχη Π. Ε. Αιτωλοακαρνανίας κ. Χριστίνα Σταρακά  η σύμβαση για την αποκατάσταση ζημιών των γεφυριών Τέμπλας και Αυλακίου προϋπολογισμού 230.000,00 ευρώ. Στις 12-6-2018 έγινε η εγκατάσταση του αναδόχου «ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΣΑΚΑΒΕΛΛΑΣ ΤΟΥ ΤΑΞΙΑΡΧΗ», και δόθηκαν οι αρχικές οδηγίες από τον προϊστάμενο της Εφορείας Νεώτερων μνημείων Δ. Ελλάδας κ. Γιώργο Παπανδρέου.

Αλλαγές από τις 01/11/2018 στο ΚΕΑ 2018. Δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ η απόφαση του υπουργείου εργασίας κοινωνικής ασφάλισης και κοινωνικής αλληλεγγύης, για τον καθορισμό των όρων και των προϋποθέσεων εφαρμογής του προγράμματος Κοινωνικό Εισόδημα Αλληλεγγύης από την 1η Νοεμβρίου 2018.  Το Κοινωνικό Εισόδημα Αλληλεγγύης (εφεξής πρόγραμμα ή Κ.Ε.Α.) είναι προνοιακό πρόγραμμα που συνδυάζει:

Ο Δήμος Αργιθέας σε συνεργασία με τα ΓΑΚ Καρδίτσας  στα πλαίσια των εκδηλώσεων του Πολιτιστικού Καλοκαιριού 2018 πραγματοποιεί εκδήλωση με θέμα τα τραγούδια και τους χορούς της Αργιθέας, για την οποία θα ενημερωθείτε σύντομα.

Παράλληλα με τις εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθεί έκθεση φωτογραφιών, που θα παρουσιάζει τους οργανοπαίχτες και τους χορευτές.

ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΚΑΤΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΙΣΧΥΜΕΝΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ ΠΡΟΒΛΕΠΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΜΠΤΗ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΣΤΑ ΔΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΑ ΕΝΩ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΧΩΡΑ.

Το Δίκτυο Πόλεων με Λίμνες και το Δίκτυο Δήμων Περιοχής Πίνδου σε μια στρατηγική συνεργασία για την ανάδειξη του ρόλου και των επιπτώσεων των υδροηλεκτρικών έργων στις τοπικές κοινωνίες.