Ο Σύλλογος Κτηνοτρόφων Αργιθέας ενημερώνει τα μέλη του, αλλά και όλους τους κτηνοτρόφους, σχετικά με την διαδικασία έκδοσης άδειας διατήρησης κτηνοτροφικών εγκαταστάσεων που λειτουργούσαν πριν από την ισχύ του νόμου 4056 – 12/03/2012, και δεν πληρούν τις προϋποθέσεις του νόμου αυτού.

ΕΚΤΑΚΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΩΝ ΚΑΙΡΙΚΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ

ΟΙ ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΟΥΝ ΚΑΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΣΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ.

ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΤΟΥΝ:

Ο Δήμος Αργιθέας καλεί όσους ενδιαφέρονται να ρυθμίσουν τις οφειλές τους (βεβαιωμένες έως 30/09/2017), με ιδιαίτερα ευνοϊκούς όρους, να ενταχθούν στη σχετική ρύθμιση του ν. 4483/2017 (ΦΕΚ 107/31.07.2017 τεύχος Α').
Δυνατότητα υπαγωγής έχουν όλοι οι οφειλέτες προς τον Δήμο, ενώ οι αιτήσεις υποβάλλονται το αργότερο έως 30.11.2017.

ΟΙ ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ.
ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΤΟΥΝ:

Ωραία, ήρθε μετά από αρκετή καθυστέρηση το φθινόπωρο και η φύση φόρεσε τα χρώματα που ταιριάζουν στην εποχή που όλα αποσύρρονται στον εσωτερικό τους κόσμο,να μιλήσουν με τον εαυτό τους ή και να μονάσουν, αν νιώθουν πως έτσι πρέπει να κάνουν…

ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗ ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ (13-11-2017) ΜΕ ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ.

ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΤΟΥΝ:

Ανακοινώθηκε η Πρόσκληση υποβολής αιτήσεων χρηματοδότησης επενδυτικών σχεδίων στη Δράση «Ενίσχυση της Ίδρυσης και Λειτουργίας Νέων Τουριστικών Μικρομεσαίων Επιχειρήσεων» του Ε.Π. «Ανταγωνιστικότητα, Επιχειρηματικότητα και Καινοτομία (ΕΠΑνΕΚ)», ΕΣΠΑ 2014 – 2020.  Η ηλεκτρονική υποβολή των αιτήσεων χρηματοδότησης των επενδυτικών σχεδίων για τη δημιουργία νέων πολύ μικρών και μικρομεσαίων τουριστικών επιχειρήσεων ξεκινά στις 18 Δεκεμβρίου 2017.

ΕΠΙΔΕΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΒΡΑΔΙΝΕΣ ΩΡΕΣ ΑΠΟΨΕ (ΔΕΥΤΕΡΑ 06-11-17) ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΑ ΜΕ ΚΥΡΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΙΣ ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΘΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΤΟΠΙΚΑ ΑΠΟ ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΑΝΕΜΟΥΣ (6-7 ΜΠΟΦΟΡ)ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΩΣ ΑΠΟ ΧΑΛΑΖΟΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΟΥΝ:

ΠΡΟΣΚΑΙΡΗ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΑΥΡΙΟ ΣΑΒΒΑΤΟ (04- 11-17) ΜΕ ΙΣΧΥΡΕΣ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΗΡΕΑΣΟΥΝ:

Α. ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ, ΤΙΣ ΣΠΟΡΑΔΕΣ, ΤΗΝ ΕΥΒΟΙΑ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΘΕΣΣΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΣΤΕΡΕΑ (ΚΥΡΙΩΣ ΤΗ ΦΘΙΩΤΙΔΑ).

Το Τµήµα Κτηνιατρικής της ∆/νσης Αγροτικής Οικονοµίας και Κτηνιατρικής Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας καλεί όλους τους κατόχους αιγοπροβάτων και τους κατόχους χοίρων του Νοµού µας, να προβούν στην υποχρεωτική ετήσια απογραφή των ζώων τους.

Το Τµήµα Κτηνιατρικής της ∆/νσης Αγροτικής Οικονοµίας και Κτηνιατρικής Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας ενηµερώνει τους πτηνοτρόφους και τους κατόχους οικόσιτων πουλερικών, ότι επιβεβαιώθηκαν κρούσµατα γρίπης των πτηνών, σε εκµεταλλεύσεις πουλερικών, στη Βουλγαρία (πλησίον περιοχών της Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης) και στην Ιταλία. Τα κρούσµατα αφορούν τον υψηλής παθογονικότητας υπότυπο Η5Ν8 που εµφανίζεται τόσο σε εκτρεφόµενα πουλερικά όσο και σε άγρια πτηνά.

Ο περιφερειάρχης Θεσσαλίας αποφάσισε την άρση όλων των μέτρων κατά της Οζώδους Δερματίτιδας που είχαν επιβληθεί με την υπ’ αριθμ. 10956/11-08-2017 Απόφαση της Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας, στην Π.Ε. Καρδίτσας, επειδή έχει παρέλθει το χρονικό διάστημα 60 ημερών από την εκδήλωση της εστίας της νόσου και χρονικό διάστημα 56 ημερών μετά τη θανάτωση των μολυσμένων ζώων και την ολοκλήρωση των ενεργειών καθαρισμού και απολύμανσης της μολυσμένης εκμετάλλευσης.

Σε όλα τα χωριά της Αργιθέας γιορτάστηκε η ιστορική επέτειος του ΟΧΙ με δοξολογίες και καταθέσεις στεφανιών από τους προέδρους των Τοπικών Κοινοτήτων. Ξεχωριστός ήταν ο εορτασμός στα χωριά όπου λειτουργούν ακόμη σχολεία. Εκεί ακούστηκε περίτρανα το ΟΧΙ στην εγκατάλειψη και την ερήμωση. Τα Αργιθεατόπουλα βροντοφώναξαν το μεγάλο ΝΑΙ στη ζωή και στο μέλλον της Αργιθέας.

Η Δ/νση Αγροτικής Οικονομίας & Κτηνιατρικής Π.Ε. Καρδίτσας καλεί τους μελισσοκόμους του ν. Καρδίτσας να υποβάλλουν αίτηση συμμετοχής στις  δράσεις «Αντικατάσταση κυψελών» και «Οικονομική στήριξη της νομαδικής μελισσοκομίας» στην Καρδίτσα  κάθε Τετάρτη από 8  Νοεμβρίου 2017  μέχρι 20 Ιανουαρίου 2018 .

ΓΕΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ-ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙΣ

ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΣΠΟΡΑΔΙΚΕΣ ΚΑΤΑΙΓΙΔΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΣΤΗ ΘΡΑΚΗ, ΤΑ ΝΗΣΙΑ ΤΟΥ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ, ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ, ΠΙΘΑΝΟΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΚΑΙ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ (ΚΥΡΙΩΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ) ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΣΤΙΣ ΣΠΟΡΑΔΕΣ, ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΚΑΙΡΑ ΙΣΧΥΡΑ. ΛΙΓΑ ΧΙΟΝΙΑ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΟΡΕΙΝΑ (ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1500Μ).